slovenský raj
husky logo

Partneri AHS :

HUSKY
výrobca kvalitného outdoorového oblečenia, batohov, spacích vakov a stanov.

DAJAMA vydavateľstvo
sa od začiatku svojej existencie venuje propagácii regiónov Slovenska a vydávaniu publikácií o jeho geograficko-historických oblastiach.

Krásy Slovenska
Turisticko-vlastivedný časopis pre tých, ktorí majú radi turistiku, cestovanie a neustále objavovanie Slovenska.

vytlačiť stránku

Ubytovanie :

penzion Patierna Penzión Pastierňa
Navštívte vyhľádavaný penzión na okraji obce Dedinky, obklopený galériou Gačovských skál ....

chata Piecky Chata Piecky
Jej názov je odvodený od niekdajšej píly a ešte dnes je tu možno nájsť niekoľko pôvodných zrubových ....

privat Cassiopea Privát Cassiopea
Ubytovanie Cassiopeia sa nachádza v južnej časti Národného parku Slovenský raj v obci Mlynky ....

Kláštorisko Kláštorisko
Klaštorisko -jediné turistické stredisko vo vnútri Slovenského raja je aj významnou archeologickou lokalitou....

slovensky_raj

Východiskový bod : DedinkyNa Geravy a cez Tomášovskú Belú

Dedinky – Geravy – Predný Hýľ – Klauzy – Tomášovská Belá – ČingovPoloha : Slovenský raj (juh) – východná časť
Východiskový a cieľový bod : Dedinky, zastávka SAD, zastávka ŽSR
Cieľový bod : Čingov, zastávka SAD, parkovisko
Časový rozvrh : Dedinky – Geravy 3/4 hod. – Predný Hýľ 3/4 hod. – Klauzy 1 hod. – Sokolia dolina-ústie 3/4 hod. – Kyseľ-ústie 1/2 hod. – Biely potok-ústie 3/4 hod. – Čingov 1/2 hod
Spolu : 5 hod
Prevýšenie : 555 mNáročnosť : stredne náročná túra. Namáhavý je strmší výstup na planinu Geravy a niektoré úseky v doline Tomášovská Belá, ktoré zabezpečujú drevené lávky. Zvyšné úseky vedú pohodlným terénom po lesných cestách a chodníkoch. Orientácia je vďaka dobrému značkovaniu jednoduchá.
Popis trasy : túra prechádza malebným prostredím východnej časti Slovenského raja. Na začiatku vedie cez rozľahlú krasovú planinu Geravy, neskôr zostupuje cez NPR Holý kameň do úzkej riečnej doliny Tomášovská Belá u. Jej veľká časť patrí do NPR Kyseľ. V závere smeruje do rozšírenej časti Prielomu Hornádu. Celá trasa vedie po zelenej turistickej značke (5723). Začneme v Dedinkách (795 m) a vydáme sa smerom hore okolo kostola. Pokračujeme cez lúky pod Gačovskou skalou. Vojdeme do lesa a strmo vystúpime po chodníku vedúcom popod lanovku. Krátko pred okrajom planiny Geravy, ktorej lúky sú najmä v jarných mesiacoch bohato zakvitnuté, je stúpanie miernejšie. Od rázcestia na Geravách pri vrcholovej stanici lanovky (1 032 m) pokračujeme pohodlne cestou, ktorá vedie cez lúky. Pri rázcestí Predný Hýľ (1 045 m) na okraji planiny opustíme cestu a pokračujeme doľava dolu lesným chodníkom. Čaká nás strmšie klesanie popod Holý kameň do doliny Berezinec. Pokračujeme popri potoku na výraznú lesnú cestu, po ktorej pohodlne prídeme k vodnej nádrži Klauzy (643 m). Trasa vedie príťažlivým okolím vodnej nádrže (neďaleko sa nachádza NPP Medvedia jaskyňa v). Popri Bielom potoku vstúpime do úzkej zalesnenej doliny Tomášovská Belá. Pôjdeme striedavo po oboch brehoch potoka k rázcestiu Sokolia dolina-ústie (572 m). Pokračujeme atraktívnym úsekom priamo v riečisku potoka istenom drevenými lávkami. Neskôr sa po svahu dostaneme k rázcestiu Kyseľ-ústie (556 m). Ďalej pôjdeme popri potoku a pomocou mostíkov, reťazí a drevených lávok prídeme k ústiu Bieleho potoka do Hornádu. Od rázcestia Biely potok-ústie (510 m) pokračujeme popod výraznú skalnú galériu Tomášovského výhľadu do rozšírenej časti Prielomu Hornádu. Po pohodlnej lesnej ceste prejdeme popod skalné útvary Ihla a Kazateľnica, minieme ústie potoka Lesnica a cez rozšírený úsek Prielomu Hornádu sa dostaneme do rekreačnej oblasti Čingov (490 m).

1.Tomášovská Belá dolina Bieleho potoka, ktorý pramení v severných svahoch planiny Geravy približne v nadmorskej výške 900 m. Ide o pravostranný prítok Hornádu. Na jeho hornom toku je vodná nádrž Klauza. Do Bieleho potoka ústia potoky pretekajúce tiesňavami Kyseľ a Sokolia dolina. V triasových vápencoch vznikli krátke kaňonovité úseky. V ľavostranných svahoch vo východných skalných zrázoch planiny Glac sa nachádza Medvedia jaskyňa a Zlatá diera. Tomášovská Belá leží v NPR Kyseľ s piatym stupňom ochrany prírody. Pohyb je povolený len po značkovanom turistickom chodníku.
2.Medvedia jaskyňa (národná prírodná pamiatka) jaskyňa s najbohatším náleziskom kostí a lebiek jaskynného medveďa na Slovensku. Nachádza sa v planine Glac asi 1 km severozápadne od vodnej nádrže Klauzy. Kosti sem naplavila voda na sklonku poslednej ľadovej doby (pred 15 až 20 000 rokmi).