slovenský raj
husky logo

Partneri AHS :

HUSKY
výrobca kvalitného outdoorového oblečenia, batohov, spacích vakov a stanov.

DAJAMA vydavateľstvo
sa od začiatku svojej existencie venuje propagácii regiónov Slovenska a vydávaniu publikácií o jeho geograficko-historických oblastiach.

Krásy Slovenska
Turisticko-vlastivedný časopis pre tých, ktorí majú radi turistiku, cestovanie a neustále objavovanie Slovenska.

vytlačiť stránku

Ubytovanie :

penzion Patierna Penzión Pastierňa
Navštívte vyhľádavaný penzión na okraji obce Dedinky, obklopený galériou Gačovských skál ....

chata Piecky Chata Piecky
Jej názov je odvodený od niekdajšej píly a ešte dnes je tu možno nájsť niekoľko pôvodných zrubových ....

privat Cassiopea Privát Cassiopea
Ubytovanie Cassiopeia sa nachádza v južnej časti Národného parku Slovenský raj v obci Mlynky ....

Kláštorisko Kláštorisko
Klaštorisko -jediné turistické stredisko vo vnútri Slovenského raja je aj významnou archeologickou lokalitou....

slovensky_raj

Východiskový bod : DedinkyCez Tiesňavy

Dedinky – Tiesňavy – Dobšinská ľadová jaskyňa – Stratenský kaňon – Stratená – DedinkyPoloha : Slovenský raj (juh) – západná časť
Východiskový a cieľový bod : Dedinky, zastávka SAD, zastávka ŽSR
Časový rozvrh : Dedinky – Stratenská píla 3/4 hod. – Stratená 1/4 hod. – Pod Hanesovou I. 1 hod. – Dobšinská ľadová jaskyňa 1 hod. – Krivian 1/2 hod. – Stratenský kaňon 1/2 hod. – Stratená 1/2 hod. – Dedinky 1 hod
Spolu : 5 1/2 hod
Prevýšenie : 120 mNáročnosť : stredne náročná okružná túra. Namáhavý je prechod dolinou Tiesňavy, ktorý zabezpečujú technické pomôcky. Časť túry vedie lesnými cestami a chodníkmi, úsek prechádzajúci popri hlavnej ceste si vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Orientácia je vďaka dobrému značkovaniu jednoduchá.
Popis trasy : túra prechádza južnou časťou Slovenského raja, ktorá je bohatá na krasové javy. V úvode vedie cez malebné prostredie Stratenskej píly v zúžení vodnej nádrže Palcmanská Maša. Pokračuje kaňonovitou dolinou Tiesňavy, ktorá je súčasťou NPR Stratená. Vracia sa do Stratenskej doliny a zostupuje okolo NPP Dobšinská ľadová jaskyňa. Veľmi peknou Stratenskou dolinou a najmä cez jej klenot – Stratenský kaňon u, prichádza späť do Dediniek. Trasa vedie z Dediniek (795 m) západným smerom po červenej značke (0908). Lesným chodníkom prejdeme ponad vodnú nádrž Palcmanská Maša. Do jej bezprostrednej blízkosti sa dostaneme v lokalite Stratenská píla (785 m), odkiaľ pokračujeme červenou značkou po úzkej asfaltovej ceste do Stratenej (805 m). Na rázcestí sa vydáme doľava po modrej značke (2830). Popri potoku vystúpime kaňonovitou dolinou Tiesňavy zabezpečenou lávkami a mostíkmi. Pred očami sa nám vystriedajú obrazy bizarných skalných útesov. V závere absolvujeme náročný výstup a prídeme k rázcestiu Pod Hanesovou I. (905 m), ktoré sa nachádza na otvorenej lúčnej planine Hanesová. Pokračujeme modrou značkou, po ktorej zostúpime väčšinou cez les k Dobšinskej ľadovej jaskyni. V prípade dostatku času odporúčame absolvovať prehliadku tejto unikátnej ľadovej jaskyne. Po prehliadke sa vyberieme smerom dolu do osady Dobšinská Ľadová Jaskyňa (850 m). Z nej pokračujeme po červenej značke (0908) Stratenskou dolinou (popri hlavnej ceste). Pred cestným tunelom odbočíme doľava na úzku asfaltovú cestu prechádzajúcu malebným Stratenským kaňonom. V okolí sa nachádza Stratenská jaskyňa v s jedinečným Rozprávkovým dómom w a zaujímavým krasovým prepadliskom v masíve Duče x. Za ním opäť pôjdeme popri hlavnej ceste, tentoraz do Stratenej (805 m). Návrat do Dediniek (795 m), kde nás čaká viacero možností občerstvenia, absolvujeme po trase známej zo začiatku výletu.

1.Stratená (národná prírodná rezervácia) hlboký kaňonovitý úsek horného toku Hnilca (770 až 1 167 m) s bohato členeným reliéfom a výskytom krasových javov, jaskýň (Stratenská jaskyňa) a pestrých spoločenstiev bučín, jedľových bučín a reliktných borín s výskytom vzácneho rastlinstva a živočíšstva.
2.Stratenská jaskyňa (národná prírodná pamiatka) jeden z najrozsiahlejších jaskynných systémov na Slovensku s dĺžkou 21 987 m, hĺbkou 194 m a najväčšími podzemnými dómami na Slovensku (Rozprávkový dóm) s bohatou kvapľovou výzdobou a podzemnými jazierkami. Nachádza sa v severovýchodných svahoch planiny Duča. Verejnosti nie je prístupná. Spolu s jaskyňou Psie diery ju zapísali do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
3.Rozprávkový dóm v Stratenskej jaskyni najväčší podzemný jaskynný priestor na Slovensku s plochou 9 040 m2, objemom 79 017 m3, výškou podzemného priestoru do 26 m a so šírkou do 20 m. xKrasové prepadlisko v masíve Duče – najväčšie krasové prepadlisko na Slovensku s rozmermi 115 m a 56 m a hĺbkou 33 m. Vzniklo prepadnutím jaskynných priestorov medzi Dobšinskou ľadovou jaskyňou a Stratenskou jaskyňou.