slovenský raj
husky logo

Partneri AHS :

HUSKY
výrobca kvalitného outdoorového oblečenia, batohov, spacích vakov a stanov.

DAJAMA vydavateľstvo
sa od začiatku svojej existencie venuje propagácii regiónov Slovenska a vydávaniu publikácií o jeho geograficko-historických oblastiach.

Krásy Slovenska
Turisticko-vlastivedný časopis pre tých, ktorí majú radi turistiku, cestovanie a neustále objavovanie Slovenska.

vytlačiť stránku

Ubytovanie :

penzion Patierna Penzión Pastierňa
Navštívte vyhľádavaný penzión na okraji obce Dedinky, obklopený galériou Gačovských skál ....

chata Piecky Chata Piecky
Jej názov je odvodený od niekdajšej píly a ešte dnes je tu možno nájsť niekoľko pôvodných zrubových ....

privat Cassiopea Privát Cassiopea
Ubytovanie Cassiopeia sa nachádza v južnej časti Národného parku Slovenský raj v obci Mlynky ....

Kláštorisko Kláštorisko
Klaštorisko -jediné turistické stredisko vo vnútri Slovenského raja je aj významnou archeologickou lokalitou....

slovensky_raj

Východiskový bod : Stratená



Na Havraniu skalu a cez Stratenský kaňon

Stratená – Občasný prameň – Havrania skala – Stratenský kaňon – Dobšinská ľadová Jaskyňa



Poloha : Slovenský raj (juh) – západná časť
Východiskový bod : Stratená, zastávka SAD, zastávka ŽSR
Cieľový bod : Dobšinská Ľadová Jaskyňa
Časový rozvrh : Stratená – Občasný prameň 1 hod. – Havrania skala 1/2 hod. – Stratenský kaňon 3/4 hod. – Krivian 1/2 hod. – Dobšinská Ľadová Jaskyňa 1/2 hod
Spolu : 3 1/4 hod
Prevýšenie : 339 m



Náročnosť : nenáročná túra, namáhavejšie sú len strmé úseky výstupu na Havraniu skalu zo Stratenej. V úvode vedie po chodníkoch a lesných cestách. Záverečný úsek, ktorý od Stratenského kaňonu prechádza popri hlavnej ceste, si vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Orientácia je vďaka dobrému značkovaniu jednoduchá.
Popis trasy : túra predstavuje najpríťažlivejšie časti južnej časti NP Slovenský raj, ktorého vzácne lokality sú v stálej pozornosti ochrancov prírody. Trasa vedie časťou NPR Stratená a vystupuje k PP Občasný prameň. Jej ďalším skvostom je výstup na vyhliadkový vrch Havrania skala. Druhá časť výletu ponúka návrat do Stratenskej doliny, ktorá je súčasťou NPR Stratená, a prechod krátkym a romantickým Stratenským kaňonom. Začneme v Stratenej (805 m) a vydáme sa po zelenej značke (5727) severným smerom. Pôjdeme hore dedinou k cintorínu, neskôr strmo vystúpime cez lúku do lesa. Zárezom medzi Sokolími skalami a vrchom Marčeková sa dostaneme do menej náročného lúčneho terénu. Lesnou cestou pretraverzujeme popod Havraniu skalu k rázcestiu Občasný prameň (960 m), ktorý, ako prezrádza jeho názov, púta nestálosťou svojho výtoku pozornosť už od 19. storočia. Od prameňa sa vyberieme doľava a strmo hore po žlto značkovanom chodníku (8769), až vyjdeme na Havraniu skalu u (1 154 m), najvyšší bod trasy. Tento dominantný skalný vrch na okraji krasovej Lipoveckej planiny je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie. Havrania skala poskytuje ďaleké výhľady na južný Spiš a severný Gemer. Pokračujeme po žltej značke (8769). Zostúpime cez lúčnu Lipoveckú planinu, neskôr pôjdeme po lesnej ceste. V závere zostupu z cesty odbočíme doľava a po strmšom chodníku zídeme na úzku asfaltovú cestu v Stratenskom kaňone v (815 m). Pokračujeme pohodlne po červenej značke (0908). Prídeme k cestnému tunelu a vyberieme sa doprava popri hlavnej ceste. Okolo rázcestia Krivian (820 m) prídeme do cieľového bodu – osady Dobšinská Ľadová Jaskyňa (850 m). Kto má záujem, môže pokračovať po modro značkovanom chodníku (2830), až príde k NPR Dobšinská ľadová jaskyňa. Výstup z osady k jaskyni trvá asi 20 min. Po prehliadke svetoznámej prírodnej zaujímavosti príde vhod malé občerstvenie pri jaskyni alebo v osade.

1.Havrania skala výrazná vyvýšenina a významný vyhliadkový bod v centrálnej časti Slovenského raja so strmými skalnatými zrázmi padajúcimi južne až juhovýchodne do doliny Veľkého Zajfu. V skalnatých svahoch sa vyskytuje viacero menších jaskynných dutín. Pod Havraňou skalou v Suchej doline sa nachádza zvláštnosť Slovenského raja – Občasný prameň.
2.Stratenský kaňon kratší, avšak romantický kaňonovitý úsek horného toku Hnilca (pramení o 14 km vyššie pod vrchom Kráľovej hole) medzi obcami Stratená a Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Tiesňava sa niekoľkokrát ohýba okolo vápencových brál vysokých miestami až 80 m. Pôvodne ňou po celej dĺžke viedla cesta, ktorej podstatná časť sa po výstavbe tunela povyše obce Stratená stala prístupná len pre peších. Počas SNP sa pri vyústení tunela uskutočnili ťažké boje.